STATISTIK

 

Klippans BK har ca. 170 medlemmar varav ca. 70 är aktiva brottare


Olympiska deltagare H

Svenska seniormästare H

Olympiska deltagare D

Svenska sen, Jun, o. ung. mästare D

VM deltagare H

Svenska juniormästare H

VM o. EM deltagare D

Svenska ungdomsmästare H

EM deltagare H

Svenska lag mästare H

JVM o, JEM deltagare H

Ordförande Klippans BK

JVM och JEM deltagare D

 

UVM och UEM deltagare H

 

UVM och UEM deltagare D

 


 

Mästerskapsresultat 2017

Senior-EM
3:a Fredrika Pettersson, 48 kg

Junior-SM
5:a Emmy Mared, KvJ 63 kg
7:a Erik Persson, J 66 kg
9:a Anton Rosen, J 60 kg

Ungdoms-SM
4:a Filippa Strandberg, KvU 56 kg
6:a Alex Beck, U 63 kg

 Senior-SM
1:a Fredrika Pettersson, Kv 53 kg
1:a Jenny Fransson, Kv 75 kg
2:a Emmy Mared, Kv 60 kg
3:a Stine Mared, Kv 55 kg
3:a Anton Rosen, S 59 kg

 

Mästerskapsresultat 2016

Ungdoms-VM
13:e Anton Rosen, 58 kg

 Olympiska Spelen
3:a Jenny Fransson, 69 kg

UEM
5:a Anton Rosen, 58 kg

Senior-SM, fri stil
2:a Elchin Hemidov, 65 kg

JSM
5:a Emmy Mared, 59 kg

USM
1:a Anton Rosen, U 58 kg
3:a Erik Persson, U 63 kg
5:a Filippa Strandberg, KvU 52 kg
10:a  Alex Beck, U 63 kg

 

SM
1:a Fredrika Pettersson, Kv 53 kg
1:a Jenny Fransson, Kv 75 kg
2:a Sandra Sarkkinen, Kv 53 kg
2:a Emmy Mared, Kv 58 kg
3:a Stine Mared, Kv 53 kg
3:a Nellie Brink, Kv 75 kg

Lagpoäng
1:a Klippans BK

 

Mästerskapsresultat 2015

SM, fri stil
1:a Elchin Hamidov, S 61 kg
1:a  Abu Yusupov, S 70 kg
2:a Ahmed Husseini, S 65 kg
3:a Javad Magsoudi, S 97 kg
5:a Sultan Tumgoev, S 70 kg

Lagtävling: Senior: 1:a KBK
U, J, S: 3:a KBK

 SM
1:a Fredrika Pettersson, 53 kg
1:a Jenny Fransson, 75 kg
2:a Charlotte Skauen, 60 kg
3:a Ida Stenberg, 63 kg
3:a Nellie Brink, 69 kg

 JSM
2:a Emmy Mared, 55 kg
2:a Nellie Brink, 67 kg
3:a Stine Mared, 51 kg
3:a Ida Stenberg, 59 kg
3:a Jacob Brink, 74 kg
Lagtävling: 3:a Klippans BK

 

Mästerskapsresultat 2014

UVM
3:a Nellie Brink

SM, fri stil
1:a
Elchin Hemidov, S 61 kg
1:a Abou Yasin Yusupov, S 74 kg
2:a Anton Rosen, U 54 kg
2:a Ahmed Husseini, S 61 kg
2:a Saladin Bekaev, S 70 kg
9:a Erik Persson, U 58 kg

 JEM
5:a Fredrika Pettersson

 SM
1:a Fredrika Pettersson, 53 kg
1:a Charlotte Skauen, 60 kg
1:a Jenny Fransson, 75 kg
2:a Josefine Fredriksen, 53 kg
3:a Stine Mared, 53 kg
3:a Ida Stenberg, 58 kg
4:a Julia Alalehto, 58 kg
4:a Eividas Stankevicius, 85 kg
5:a Emmy Mared, 58 kg

 UEM
2:a Nellie Brink, 65 kg

 EM
3:a Fredrika Pettersson, 48 kg
11:a Jenny Fransson, 69 kg

JSM
1:a Josefine Fredriksen, 51 kg
1:a
Emma Carlsson, 55 kg
2:a
Nellie Brink, 67 kg
3:a
Evidas Stankevicius, 84 kg
3:a
Stine Mared, 51 kg
3:a
Emmy Mared, 55 kg
3:a
Julia Alalehto, 59 kg
5:a
Joel Persson, 96 kg

Bästa klubb, Kvinnor
Klippans BK, 17 poäng

Bästa klubb, Totalt
Klippans BK, 19 poäng

USM
Nellie Brink, 2:a

 

 Mästerskapsresultat 2013

JVM
Fredrika Pettersson, 3:a

UEM
Nellie Brink, 3:a

Beachwrestling-VM
Charlotte Skauen, 2:a

Nordiska Mästerskapen
Frederik Ekström, 1:a
Jenny Fransson, 1:a
Nellie Brink, 1:a
Anders Ekström, 2:a
Emma Carlsson, 2:a

SM, fri stil
Abouyassin Yusupov, 3:a

SM
Fredrika Pettersson, 1:a
Stine Mared, 2:a
Emma Carlsson, 3:a

 EM
Fredrika Pettersson, 8:a

JSM
1:a Stine Mared
2:a Emma Carlsson

USM
2:a Anton Rosen

 

Mästerskapsresultat 2012

VM
Jenny Fransson, 1:a

Junior-VM
Fredrika Pettersson, 5:a

Beachwrestling-VM
Charlotte Skauen, 2:a

OS
Jenny Fransson, 9:a

Ungdoms-EM
Stine Mared, 11:a

Junior-EM
Josefine Fredriksen, 1:a
Fredrika Pettersson, 7:a
Victoria Jeppsson, 11:a

SM-Fristil
Jenny Fransson, 1:a
Fredrika Pettersson, 1:a
Victoria Jeppsson, 1:a
Josefine Fredriksen, 2:a

SM-Fristil
Javad Magsuodi, 3:a

Ungdoms-SM
Angela Sterpu, 1:a
Julia Alalehto, 5:a

Junior SM
Josefine Fredriksen, 4:a

EM
Jenny Fransson, 5:a

Mästerskapsresultat 2011

Junior-SM, Fri stil
Javad Magsuodi, 2:a

Ungdoms-VM
Evidas Stankevicius, 5:a

Ungdoms-EM
Josefine Fredriksen, 3:a
Emma Carlsson, 3:a
Evidas Stankevicius, 11:a

Junior-EM
Josefine Fredriksen, 3:a

Nordiska Mästerskapen
André Gustavsson, 1:a
Josefine Fredriksen, 1:a

Ungdoms-SM
Emma Carlsson, 1:a
Eividas Stankevicius, 1:a

Junior-SM
Fredrika Pettersson, 1:a
Sara Karvonen, 1:a
Emma Carlsson, 3:a
Tim Tuvestam, 4:a

Senior-SM,
Emma Carlsson, 1:a
Jenny Fransson, 1:a
Sara Karvonen, 2:a
Robin Severinsen, 4:a

 

Mästerskapsresultat 2010

Senior-SM, fri stil
Saladin Bekaev, 1:a
André Gustavsson, 4:a
Javad Magsoudi, 4:a
Lagtävling: Klippans BK 3:a

Junior-SM, fri stil
Saladin Bekaev, 1:a
André Gustavsson, 4:a

Senior-SM
Sanne Hernodh, 3:a
Jenny Fransson, 2:a

Junior-SM
Fredrika Pettersson, 1:a
Robin Severinsen, 1:a
Jesper Hernodh, 2:a
Tim Tuvestam, 4:a
Bästa klubb: Klippans BK

 Ungdoms-SM
 Fredrika Pettersson, 1:a

Verksamhetsberättelse (pdf)
2009/2010
 

Mästerskapsresultat 2009

Junior-EM
Sanne Hernodh, 2:a

Junior-SM, fri stil
Jesper Hernodh, 1:a
Saladin Bekaev, 1:a
Tim Tuvestam 3:a
André Gustavsson, 3:a

Senior-SM, fri stil
Jesper Hernodh, 4:a

Senior-SM
Jenny Fransson, 1:a
Sara Karvonen, 2:a
Jessica Rundh, 2:a
Sanne Hernodh, 3:a

Ungdoms-SM
Fredrika Pettersson, 1:a

Junior-SM
Sanne Hernodh, 2:a
Sara Karvonen, 2:a
Jessica Rundh, 3:a
Tim Tuvestam, 3:a
Marek Zowadzki, 3:a

NM
Anders Ekström, 2:a

 

Mästerskapsresultat 2007/2008

Senior-SM, fri stil 2008
Andreas Lindgren, 3:a

Junior-EM, 2008
Sanne Hernodh, 5:a

Senior-EM , 2008
Jenny Fransson, 3:a

Ungdoms-EM, 2008
Sara Karvonen, 5:a

Nordiska Mästerskapen, 2008
Sara Karvonen, 1:a
Fredrika Pettersson, 4:a

SM-Kvinnor Junior, 2008
Sanne Hernodh, 1:a
Sara Karvonen,  3:a
Jessica Rundh, 4:a

Junior-SM, 2008
Tim Tuvestam, 4:a

SM-Kvinnor Ungdom, 2008
Sara Karvonen, 1:a
Fredrika Pettersson,  2:a

Ungdoms-SM, 2008
Tim Tuvestam, 1:a
Sebastian Lindblom, 4:a

Ungdoms-SM fri stil, 2007
Tim Tuvestam, 1:a

Senior-SM, 2008
Sanne Hernodh, 3:a
Sara Karvonen, 4:a
Daniel Wulffeldt, 5:a

 

 

ARKIV

Baltic Sea
Youth Games
2 juli i Ljungbyhed

49 deltagare

Resultat

Länk: Baltic Games
 

 

SM-Fri stil

 Klippan, 2008

Länk: SM-sidan